Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

Telewizja DVB-T Digital Video Broadcasting - Terrestrial to standard telewizji cyfrowej, nadawanej poprzez nadajniki naziemne. W zdigitalizowanym świecie coraz więcej analogowych technologii, wypieranych jest przez cyfrowe odpowiedniki.

 Analogowa telewizja funkcjonująca obecnie w Polsce, powoli zaczyna przechodzić do historii. Zmiana technologii nadawania wynika ze względów jakościowych i ekonomicznych oraz zapotrzebowania na lepszej jakości obraz.

 Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T to ogromna inwestycja, lecz poprzez swoje możliwości, bardzo szybko się zwróci. Korzyści wynikające z dostępnej technologii, wielokrotnie przewyższają koszty jej wdrożenia.

» więcej

Jakie korzyści oferuje telewizja DVB-T ?

Korzyści DVB-T Cyfrowa emisja zapewnia idealną jakość dźwięku i obrazu, porównywalną do programów satelitarnych z platform cyfrowych. Nie wystepują tutaj częste zakłócenia, takie jak: śnieżenie, odbicia, czy nakładające się programy.

 Sygnał cyfrowy nie jest podatny na tego typu zakłócenia, przesyłając dźwięk i obraz w możliwie najwyższej jakości. Poza tym, użytkownik ma dostęp do cyfrowego, a zarazem przestrzennego dźwięku Dolby Digital.

 Ponadto, bezcenne jest jak najbardziej optymalne wykorzystanie wszechstronnej przestrzeni w eterze, która może być przeznaczona na uruchomienie dodatkowych serwisów i powiększenie oferty programowej.

» więcej

Dlaczego programy analogowe zostaną wyłączone ?

 Programy DVB-TTelewizja cyfrowa jest wprowadzana stopniowo w poszczególnych krajach, w oparciu o rożnorodne standardy. Wszędzie celem jest osiągnięcie lepszej jakości kanałów radiowych i telewizyjnych oraz serwisów interkatywnych.

 Zdecydowanie poprawi się jakość poszczególnych kanałów, szczególnie w dużych miastach i miejscach o podwyższonym poziomie zakłóceń częstotliwości, gdzie dotychczasowy odbiór programów był utrudniony.

 Zamierzony cel możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu kompresji cyfrowej, która umożliwia lepiej wykorzystać konkretną częstotliwość, pod względem ilości nadawanych na niej kanałów i odporności na jakiekolwiek zakłócenia.

» więcej

Co jest potrzebne do odbioru programów DVB-T ?

Odbiór DVB-T W celu poprawnego odbioru kanałów cyfrowych, nadawanych w trybie DVB-T, niezbędny jest odpowiedni sprzęt, zgodny z obowiązującym w Polsce standardem transmisji video: MPEG-4 (H.264/AVC) i audio: Dolby Digital Plus.

 Wymagana jest także prawidłowo i fachowo wykonana instalacja antenowa, zapewniająca odpowiednie wartości sygnałowe. Bardzo ważne jest stosowanie anten uniemożliwiających wnikanie do instalacji niepożądanych zakłóceń.

 Ponadto, aby bezproblemowo i w wysokiej jakości odbierać wszystkie kanały telewizji cyfrowej, konieczna jest wymiana urządzeń odbiorczych pasywnych, czyli anteny i aktywnych, czyli wzmacniacza antenowego.

» więcej

Harmonogram wprowadzania DVB-T w Polsce..

Harmonogram DVB-T Unia Europejska zobligowała Polskę do wyłączenia nadajników analogowych do dnia 17 czerwca 2015 roku. W różnych regionach kraju występuje różne pokrycie sygnałem cyfrowym. Nieustannie trwa intensywna rozbudowa infrastruktury przekaźników na terenie Polski. Po tym czasie nastapi zakończenie ochrony przed zakłóceniami odbioru programów analogowych. Ażeby nie pozostać zdanym na płatną ofertę nadawców prywatnych, należy zakupić sprzęt do bezpłatnego odbioru.

 Naziemna telewizja cyfrowa ma być uruchamiana w 3 etapach, a wyłączenie telewizji analogowej w 6 etapach.

 Wdrażanie naziemnej telewizji cofrowej jest podzielone na etapy. W lipcu 2011 roku nastąpi znaczące rozszerzen zasięgiem terenu Polski. Sygnał MUX-2 ma osiągnąc poziom 87% pokrycia populacji.

» więcej

Zestawienie kanałów w Multipleksach..

Zestawienie kanałów DVB-T Multipleks to nic innego jak określona częstotliwość, w obrębie której jest przenoszona określona ilość programów telewizyjnych z zachowaniem odpowiedniej kompresji. Podczas konferencji w Genewie w 2006 roku ustalono i zatwierdzono podział częstotliwości kanałów dla całej Europy. Dla polski zostało przydzielonych 8 multipkesków.

 Docelowo będą działać 3 multipleksy dla kanałów TV tzw. MUX - każdy o pojemności do 8 kanałów SD i możliwości emisji kanałów HD.

 Kanałów cyfroych będzie sukcesywnie przybywać, w miarę z wydawaniem koncesji na nadawanie poszczególnym operatorom. W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy, niektóre będą bezpłatne a za niektóre nadawcy będą pobierać dodatkowe opłaty. W końcowym etapie cyfryzacje dostepnych będzie nawet 30 kanałów telewizyjnych.

» więcej