Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

Telewizja DVB-T Digital Video Broadcasting - Terrestrial to standard telewizji cyfrowej, nadawanej poprzez nadajniki naziemne. W zdigitalizowanym świecie coraz więcej analogowych technologii, wypieranych jest przez cyfrowe odpowiedniki.

 Analogowa telewizja funkcjonująca obecnie w Polsce, powoli zaczyna przechodzić do historii. Zmiana technologii nadawania wynika ze względów jakościowych i ekonomicznych oraz zapotrzebowania na lepszej jakości obraz.

 Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T to ogromna inwestycja, lecz poprzez swoje możliwości, bardzo szybko się zwróci. Korzyści wynikające z dostępnej technologii, wielokrotnie przewyższają koszty jej wdrożenia.

» więcej

 W innych krajach europejskich, telewizja cyfrowa bezproblemowo funkcjonuje i stała się sprawdzonym medium odbioru. Jako pierwsi w Europie, telewizję cyfrową poprzez nadajniki naziemne wprowadzili Anglicy. Mimo konieczności adaptacji dotychczasowych instalacji antenowych, przedsięwzięcie to nadal cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

 Reguły działania DVB-T są szczegółowo określone w postaci norm ETSI. Projekt DVB powstał w 1993 roku i obejmuje ponad 290 organizacji, operatorów oraz producentów sprzętu z ponad 30 krajów świata. Normy publikowane są przez Europejski Komitet Normalizacyjny, Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych oraz Europejską Unię Nadawców.

Telewizja cyfrowa umożliwia przesył sygnały HDTV, nadawanego w rozdzielczość:

  • 1280x720 - standard 720p
  • 1920 x 1080 - standard 1080i (Full HD z przeplotem)
  • 1920 x 1080 - standard 1080p (Full HD bez przeplotu)

Telewizja cyfrowa to także cyfrowa jakość dźwięku. W Polsce wystepują:

  • AC-3 - jakość Dolby Digital
  • E-AC-3 - jakość Dolby Digital Plus

 Dzięki telewizji cyfrowej, użytkownicy mają dostęp do większej ilości kanałów telewizyjnych w cyfrowej jakości i nie ponoszą za to dodatkowych opłat, poza standardowym abonamentem radiowo-telewizyjnym. Dotychczas na jednym kanale telewizyjnym, mogliśmy oglądać tylko jeden program analogowy, dostępny z naziemnego przekaźnika.

 Obecnie, standard cyfrowy w obrębie jednego kanału oferuje tzw. multiplex, czyli zestaw kilku kanałów telewizyjnych w cyfrowej jakości, także w standardzie HD. Dzięki temu nadajniki naziemne będa mogły transnmitować większą ilość programów telewizyjnych, w obrębie jednego kanału. Pozwala to skutecznie ograniczyć wykorzystanie częstotliwości.

» mniej

Jakie korzyści oferuje telewizja DVB-T ?

Korzyści DVB-T Cyfrowa emisja zapewnia idealną jakość dźwięku i obrazu, porównywalną do programów satelitarnych z platform cyfrowych. Nie wystepują tutaj częste zakłócenia, takie jak: śnieżenie, odbicia, czy nakładające się programy.

 Sygnał cyfrowy nie jest podatny na tego typu zakłócenia, przesyłając dźwięk i obraz w możliwie najwyższej jakości. Poza tym, użytkownik ma dostęp do cyfrowego, a zarazem przestrzennego dźwięku Dolby Digital.

 Ponadto, bezcenne jest jak najbardziej optymalne wykorzystanie wszechstronnej przestrzeni w eterze, która może być przeznaczona na uruchomienie dodatkowych serwisów i powiększenie oferty programowej.

» więcej

 EPG - to inaczej elektroniczny przewodnik po programach, czyli wirtualna informacja o nadawanych audycjach. EPG jest o wiele bardziej zaawansowany, niż standardowa oraz dobrze wszystkim znana telegazeta. Za pomocą kilku przycisków, możemy bardzo szybko sprawdzić szczegółowy program telewizyjny, dla wszystkich kanałów z multipleksu.

 VOD - w niedalekiej przyszłości zostanie uruchomiona usługa Video On Demand, czyli wirtualna wypożyczalnia filmów i seriali. W dogodnym momencie możemy rozpocząć oglądanie wybranego programu. Po uiszczeniu opłaty za dostęp do audycji, mamy podgląd bazy filmowej określonego nadawcy. Kolejno usługa zostanie dołączona do oferty multipkeksów.

 PVR - nowoczesne urządzenia odbiorcze posiadają innowacyjne funkcje nagrywania, cofania oraz zatrzymywania aktualnie oglądanego obrazu. Dostępne na rynku dekodery z wbudowanym dyskiem twardym, realizują wymienione funkcje, wykorzystując cyfrowy sygnał DVB-T. Znacząco wpływa to na jeszcze większy komfort korzystania z telewizji.

» mniej

Dlaczego programy analogowe zostaną wyłączone ?

 Programy DVB-TTelewizja cyfrowa jest wprowadzana stopniowo w poszczególnych krajach, w oparciu o rożnorodne standardy. Wszędzie celem jest osiągnięcie lepszej jakości kanałów radiowych i telewizyjnych oraz serwisów interkatywnych.

 Zdecydowanie poprawi się jakość poszczególnych kanałów, szczególnie w dużych miastach i miejscach o podwyższonym poziomie zakłóceń częstotliwości, gdzie dotychczasowy odbiór programów był utrudniony.

 Zamierzony cel możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu kompresji cyfrowej, która umożliwia lepiej wykorzystać konkretną częstotliwość, pod względem ilości nadawanych na niej kanałów i odporności na jakiekolwiek zakłócenia.

» więcej

 Media rozpoczęły ogólnopolską kampanię reklamową, mająca na celu uświadomienie obywateli, na czym polega działanie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i jak się przygotować do bezproblemowego odbioru kanałów w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Prowadzona akcja ma znacząco wpłynąć na poprawę komfortu odbioru telewizji w Polsce.

 Nowoczesna technologia, na której opiera się odbiór telewizji cyfrowej, będzie zmierzać ku tzw. usługom dodanym, znanym jako interaktywne. Będą one działały w oparciu o kanały zwrotnej komunikacji. Usługi dodatkowe mają wprowadzić udogodnienia dla użytkowników, którzy skorzystają z nowoczesnego cyfrowego odbioru telewizji naziemnej.

 Przekaźnik telewizyjny znajdujący się w danym regionie, dotychczas mógł pomieścić ograniczoną ilość programów analogowych. Obecnie, przekaźnik o tej samej mocy może zwielokrotnić ich ilość, w oparciu o system kompresji. Technologia korekcji błędów całkowicie eliminuje zakłócenia, jest odporna na zaniki sygnału i warunki atmosferyczne.

» mniej

Co jest potrzebne do odbioru programów DVB-T ?

Odbiór DVB-T W celu poprawnego odbioru kanałów cyfrowych, nadawanych w trybie DVB-T, niezbędny jest odpowiedni sprzęt, zgodny z obowiązującym w Polsce standardem transmisji video: MPEG-4 (H.264/AVC) i audio: Dolby Digital Plus.

 Wymagana jest także prawidłowo i fachowo wykonana instalacja antenowa, zapewniająca odpowiednie wartości sygnałowe. Bardzo ważne jest stosowanie anten uniemożliwiających wnikanie do instalacji niepożądanych zakłóceń.

 Ponadto, aby bezproblemowo i w wysokiej jakości odbierać wszystkie kanały telewizji cyfrowej, konieczna jest wymiana urządzeń odbiorczych pasywnych, czyli anteny i aktywnych, czyli wzmacniacza antenowego.

» więcej

 Należy zwrócić uwagę na typ sprzętu przeznaczonego do odbioru i jego standard dekodowania. Na rynku występują o wiele wcześniej wprowadzone urządzenia MPEG-2, które działały przed ustanowieniem obecnego standardu kompresji.

 Odbiorniki te nie są aktualnie kompatybilne ze sygnałem emitowanym na terenie Polski. W ogólnej sprzedaży dostępnych jest wiele urządzeń współpracujących z transmisją cyfrową. Możemy podzielić je na następujące grupy:

  • telewizory - najwygodniejszy sposób na dostęp do cyfrowych programów. Obecnie, dostępne w sprzedaży odbiorniki LCD, LED oraz Plazmowe wyprodukowane po 2006 roku, posiadają w standardzie wbudowany tuner do odbioru telewizji DVB-T. Właśnie poprzez panoramiczny telewizor o proporcjach 16:9 i rozdzielczości 720p lub 1080i uzyskujemy najwyższej jakości sygnał telewizyjny, który gwarantuje bezproblemowy odbiór cyfrowych kanałów.
  • dekodery satelitarne (tzw. urządzenia combo) - wybrane odbiorniki satelitarne poza standardowym dostępem do kanałów satelitarnych, oferują również podłączenie anteny naziemnej, za pomocą której dekodują sygnał DVB-T.
  • dekodery Set-Top-Box (tzw. przystawki) - dekoder tego typu przetwarza sygnał cyfowy na analogowy, tak ażeby była możliwość odebrania transmisji na tradycyjnym telewizorze kineskopowym. W tym przypadku nie odbierzemy sygnału w jakości HDTV, tylko w standardowej jakości SD. Nie stanowi to większego problemu, gdyż w obecnie funkcjonujących multipleksach, nie przewiduje się nadawania kanałów HD. Omawiany dekoder Set-Top-Box oferuje dodatkowe funkcje, takie jak nagrywanie audycji, programowanie nagrań itd. Do dekodera możemy podłączyć praktycznie każdy odbiornik telewizyjny posiadający eurozłącze lub wejścia cinch, lecz musimy pamiętać, iż najwyższą jakość uzyskamy tylko wtedy, gdy telewizor będzie przystosowany do odbioru najwyższej rozdzielczości.
  • moduł dostępu warunkowego CI - telewizory standardowo niewyposażone w dekoder MPEG-4, a posiadające złącze CI, w łatwy sposób mogą zostać przystosowane do prawidłowego odbioru telewizji w technologii DVB-T, poprzez instalację specjalnego modułu dostępu. Wystarczy zakupić urządzenie, jakim jest moduł RWT Netion Pocket NP4+.
  • karty komputerowe.

Korzystanie z telewizji cyfrowej jest równie proste jak ze standardowej telewizji analogowej.

Ażeby odbierać sygnał cyfrowy, każdy użytkownik musi być wyposażony w odpowiednią antenę telewizyjną. Niezbędna jest antena kierunkowa pracująca w paśmie UHF oraz kanałach 21-69, o maksymalnym napięciu przedwzmacniacza wynoszącym 5V. Anteny mogą być zasilane bezpośrednio z tunera satelitarnego, bądź z zewnętrznego źródła zasilania.

Pokrótce możemy wyrożnić trzy typy anten skierowanych w stronę nadajnika, lecz ich zastosowanie znajduje uzasadnienie w zalezności od odległości od przekaźnika:

  • odległość do 10 km - antena pokojowa
  • odległość do 20 km - antena siatkowa
  • odległość do 35 km - antena kierunkowa
  • większe odległości wymagają instalacji specjalistycznej anteny z odpowiednim wzmacniaczem sygnału

Najczęstszy problem wystepujący u użytkowników chcących uzyskac dostęp do DVB-T, to brak kompatybilnego odbiornika telewizyjnego. Wyróżniamy dwa problematyczne przypadki:

  • telewizor nie posiada wbudowanego dekodera - jest to standardowy problem w przypadku wszystkich telewizorów kineskopowych oraz większości odbiorników telewizyjnych płaskich, wyprodukowanych przed 2006 rokiem.
  • telewizor posiada wbudowany dekoder MPEG-2, który jest niekompatybilny - w takim przypadku, jeżeli telewizor posiada złącze CI - Common Interface, możemy dokupić specjalny dodatkowy moduł dostepu tzw. transkoder, który umożliwi niezakłócony odbiór MPEG-4. W sytuacji braku slotu CI, pozostaje nam zewnętrzny dekoder.

Należy pamiętać także o tym, iż zewnętrzne urządzenia powinny być w miarę możliwości podłączone poprzez najlepszy przewód połączeniowy. Możemy wyróżnić 3 odmienne ewentualności podłączenia sprzętu:

  • telewizor kineskopowy, posiadający tylko złącze composite (żółty cinch - video + biały i czerowny cinch - audio) - podłączamy poprzez Cinch
  • telewizor kineskopowy, posiadający złącze Composite oraz Euro - podłączamy poprzez Euro
  • telewizor LCD/LED/Plazma, posiadający Composite, Euro oraz HDMI - podłączamy poprzez HDMI

Pamiętajmy także o tym, że chcąc osiągnąć najwyższą jakość obrazu powinniśmy wykorzystywać przewód HDMI do podłączenia zewnętrznego urządzenia do odbiornika TV. W przypadku korzystania z kina domowego lub innego zestawu wysokiej klasy Hi-Fi zadbajmy o podłączenie zewnętrznego dekodera poprzez przewód Coaxial lub Optyczny. Tylko cyfrowy przesył dźwieku pozwala wydobyc maksyma jakośc efektów.

» mniej

Harmonogram wprowadzania DVB-T w Polsce..

Harmonogram DVB-T Unia Europejska zobligowała Polskę do wyłączenia nadajników analogowych do dnia 17 czerwca 2015 roku. W różnych regionach kraju występuje różne pokrycie sygnałem cyfrowym. Nieustannie trwa intensywna rozbudowa infrastruktury przekaźników na terenie Polski. Po tym czasie nastapi zakończenie ochrony przed zakłóceniami odbioru programów analogowych. Ażeby nie pozostać zdanym na płatną ofertę nadawców prywatnych, należy zakupić sprzęt do bezpłatnego odbioru.

 Naziemna telewizja cyfrowa ma być uruchamiana w 3 etapach, a wyłączenie telewizji analogowej w 6 etapach.

 Wdrażanie naziemnej telewizji cofrowej jest podzielone na etapy. W lipcu 2011 roku nastąpi znaczące rozszerzen zasięgiem terenu Polski. Sygnał MUX-2 ma osiągnąc poziom 87% pokrycia populacji.

» więcej

Do tego czasu cały obszar Polski musi zostać pokryty sygnałem cyfrowym. Zmiany będa odbywały się stopniowo. W początkowej fazie użytkownicy będą mieli dostęp do kanałów analogowych i cyfrowych. W momencie całkowitego pokrycia terenu sygnał analogowy zostanie wyłączony, a częstotliwości pozostałe po nim będa udostępnione multipleksom cyfrowym.

» mniej

Zestawienie kanałów w Multipleksach..

Zestawienie kanałów DVB-T Multipleks to nic innego jak określona częstotliwość, w obrębie której jest przenoszona określona ilość programów telewizyjnych z zachowaniem odpowiedniej kompresji. Podczas konferencji w Genewie w 2006 roku ustalono i zatwierdzono podział częstotliwości kanałów dla całej Europy. Dla polski zostało przydzielonych 8 multipkesków.

 Docelowo będą działać 3 multipleksy dla kanałów TV tzw. MUX - każdy o pojemności do 8 kanałów SD i możliwości emisji kanałów HD.

 Kanałów cyfroych będzie sukcesywnie przybywać, w miarę z wydawaniem koncesji na nadawanie poszczególnym operatorom. W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy, niektóre będą bezpłatne a za niektóre nadawcy będą pobierać dodatkowe opłaty. W końcowym etapie cyfryzacje dostepnych będzie nawet 30 kanałów telewizyjnych.

» więcej

  • Multipleks 1 - przeznaczony dla Telewizji Publicznej - obecnie wyłączony -  docelowo bezpłatny - obecnie pusty, jego uruchomienie planowane jest na grudzień 2011r. W początkowym etapie nadawania multipleks będzie zawierał kanały: TVP1, TVP2, TVP Info, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka i U-TV. Telewizja polska po całkowitym uruchomieniu multipkeksu 3 i pokryciu jego zasięgiem całego kraju zwolni w nim miejsce na rzecz pozostałych nadawców.
  • Multipleks 2 - przeznaczony dla nadawców komercyjnych - obecnie uruchomiony - zawiera kanały: TVN, TVN7, polsat, TV4, TV6, Polsat Sport News
  • Multipleks 3 - przeznaczony dla Telewizji Publicznej - obecnie uruchomiony - zawiera kanały: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia
  • Multipleks 4 -
  • Multipleks 5 -
  • Multipleks 6 -

» mniej