Instalacje antenowe
Niespełna kilka lat temu potrzeby odbiorców i uboga oferta programowa sprowadzały się do prostych instalacji antenowych. Z drugiej strony, trudno nazywać instalacją antenę pokojową, czy wygięty drut wystawiony za okno.
Dostępne technologie umożliwiły rozwój technik transmisji telewizji satelitarnej i naziemnej, co w konsekwencji przyczyniło się do wzrostu liczby odbieranych programów, a także stopnia zaawansowania całej infrastruktury.
Obecnie mamy do dyspozycji kilka platform satelitarnych, oferujących setki kanałów oraz ewolułującą cyfrową telewizję naziemną. Aktualnie, wszystkie rozwiązania zmierzają ku coraz lepszej jakości odbioru nadawanego sygnału.
» więcej
Nowoczesne instalacje muszą cechować się niezawodnością działania oraz funkcjonalnością. Brak profesjonalnie wykonanej struktury antenowej ogranicza wykorzystywanie osiągnięć techniki telewizyjnej. Poprawnie zaprojektowana i stworzona instalacja powinna być przygotowana na różnego rodzaju przyszłe rozbudowy, jak i modyfikacje techniczne.
Ważne jest, aby z wyprzedzeniem wziąć pod uwagę możliwości techniczne dostępne na rynku i uwzględnić je podczas planowania inwestycji. W rzeczywistości, już na etapie tworzenia projektu popełnianych jest wiele błędów, z których nikt nie zdaje sobie sprawy, aż do momentu zaistnienia konieczności implementacji konkretnego dodatkowego rozwiązania.
Instalacje antenowe muszą spełaniać oczekiwania ostatecznych eksploatatorów. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy cyfrową telewizją naziemną, satelitarną oraz infrastrukturą łączącą obydwa wymienione rozwiązania. W zależności od preferencji, sygnał może być odbierany przez jeden lub kilka odbiorników znajdujących się w różnych pomieszczeniach.
Współcześnie znana forma telewizji jest początkiem rozwoju technologii oraz wszechstronnych usług mobilonych. W niedalekiej przyszłości telewizja zintegruje nowe rozwiązania, takie jak: internet na ekranie telewizora, zdalny dostęp do różnych miejsc na świecie, robienie zakupów, podgląd monitoringu, prowadzenie videokonferencji oraz wiele innych.
Nieustannie staramy się edukować projektantów oraz inwestorów, aby jak najwcześniej zaplanowali odpowiednie rozwiązanie. W nowo budowanych obiektach, infrastruktura antenowa powinna być rozpatrywana łącznie z innymi instalacjami przewodowymi, gdyż poprawnie zaprojektowane okablowanie pozwala na estetyczne wykonanie montażu.
Instalacje antenowe powinny dawać możliwość stworzenia uporządkowanej struktury, bez konieczności stosowania nadmiarnej ilości przewodów. Ponadto, w celu uniknięcia dodatkowych problemów, anteny służące do odbioru transmitowanych sygnałów, muszą być dobrane pod indywidualne potrzeby użytkowników proponowanego rozwiązania.
Okablowanie instalacji antenowej opiera się na przewodzie koncentrycznym. Aby zapewnić niezakłócony odbiór programów telewizyjnych, stosowany kabel powinien charakteryzowac się jak najwyższą jakością wykonania. Ponadto, żeby spełnić wymogi nowoczesnej infrastruktury, należy docelowo zastosować gwieździsty system okablowania obiektu.
Dzięki szerokiemu zaawansowaniu technicznemu, anteny telewizyjne pozwalają na wykorzystywanie swojego potencjału, podczas transmisji kanałów. Solidność wykonania oraz obrszerna funkcjonalność gwarantują niezakłócony odbiór programów, a także stabilną jakość obrazu i dźwięku, nawet w przypadku najbardziej rozbudowanych instalacji.
Montaż oraz uruchomienie infrastruktury antenowej, powinny zostać wykonane przez profesjonalistów posługujących się wyspecjalizowanymi urządzeniami, pozwalającymi uzyskać mocny i pewny sygnał z anteny. Zastosowanie osprzętu o najwyższej jakości parametrach oraz poprawnie skonfigurowana instalacja, zagwarantują ograniczenie strat sygnału.
» mniej
Instalacje anten naziemnych
Instalacje naziemne przeznaczone są do odbioru sygnału radiowego i telewizyjnego, od najbliższej terenowej stacji nadawczej do stacjonarnych anten odbiorczych, znajdujących się na docelowym budynku i dalej poprzez instalację antenową do TV.
Standardowa instalacja naziemna pozwala na dostęp do kilkunastu bezpłatnych programów analogowych oraz rozwijających się multipleksów cyfrowych DVB-T, przy użyciu pojedynczej telewizyjnej anteny centralnej, zamontowanej na dachu budynku.
Ważnym aspektem jest umiejętny dobór anten naziemnych, w zależności od pasma, w którym nadawane są kanały. W poszczególnych regionach należy także uwzględnić moc i kierunek nadajnika, ponieważ sygnał powinień być najsilniejszy i niezakłócony.
Niezbędne jest umiejętne rozplanowanie oraz wybór wzmacniaczy dystrybucyjnych lub kanałowych, paneli cyfrowych, modulatorów i osprzętu antenowego, dobieranych oddzielnie dla każdej instalacji antenowej, w celu wyeliminowania zakłóceń sygnału.
Stosowane podczas montażu wzmacniacze powinny znajdować się możliwie najbliżej anteny odbiorczej. W zależności od warunków instalatorskich, urządzenia te należy rozmieszczać się bezpośrednio przy maszcie, badź mocować na strychu budynku.
» więcej
Zamontowana na dachu antena odbiorcza generuje siłę odbieranego sygnału. Jednakże chcąc osiągnąć idealnej jakości obraz we wszystkich odbiornikach końcowych, których liczba jest praktycznie nieograniczona, po zapoznaniu się z warunkami falowymi i zakłóceniami panującymi wokół obiektu, stosuje się różnego rodzaju filtry oraz korektory.
Instalacje anten naziemnych są ponadczasowym rozwiązaniem, umożliwiającym bezawaryjną transmisję kanałów zarówno w trybie analogowm, jak i w cyfrowej jakości obrazu. Dzięki wszechstronnej wiedzy oraz długoletniemu doświadczeniu, jesteśmy w stanie zaproponować optymalne rozwiązania pod względem funkcjonalności, jak i ceny.
» mniej
Instalacje anten satelitarnych
Instalacja satelitarna wymaga prawidłowego doboru sprzętu, gdyż to właśnie od niego zależy rodzaj odbieranych programów oraz bezawaryjność przez długie lata. Istotny jest również prawidłowy montaż elementów, w trudno dostępnych miejscach.
Podstawowym osprzętem instalacji jest antena satelitarna nazywana potocznie "talerzem". Owa antena skupia na sobie sygnał z promiennika - konwertera, który przewodem koncentrycznym jest podłączony do ostatecznego urządzenia odbiorczego.
W celu zapewnienia niezakłócalnej transmisji kanałów telewizyjnych, anteny satelitarne montuje się na masztach za pomocą obejm kominowych lub specjalnych uchwytów przyściennych. Tego typu mocowanie gwarantuje stabilność odbioru sygnału.
W zależności od potrzeb instalacji i ilości punktów odbiorczych, stosowane są dodatkowe urządzenia dystrybucyjne, potrafiące rozdzielić i wzmocnić nadawany sygnał satelitarny z jednej anteny, na nieograniczoną ilość niezależnych telewizorów.
Rozwiązanie to umożliwia odrębny wybór kanałów na każdym odbiorniku TV, w zależności od indywidualnych upodobań użytkownika, który przeważnie nie zdaje sobie sprawy z jak skomplikowanej i rozbudowanej infrastruktury teletechnicznej korzysta.
Mieszane instalacje antenowe
Mieszane instalacje antenowe RTV/SAT dają możliwość niezależnej transmisji w poszczególnych gniazdach kanałów nadawanych w trybie naziemnym oraz zapewniają odbiór sygnału satelitarnego i programów niekodowanych dostępnych z tunerów FTA.
Antena naziemna montowana w zintegrowanych instalacjach antenowych, ustawiana jest w kierunku lokalnego nadajnika analogowego lub cyfrowego. Antenę satelitarną wyposażoną w odpowiednie konwentery, kieruje się na satelitę typu HotBird lub Astra.
Dzięki specjalnemu osprzętowi stosowanemu podczas montażu, sygnał dostarczany do dystrybutora jakim jest multiswitch, zostaje zsumowany i wzmocniony. Następnie, przewodem koncentrycznym przekazywany jest do wszystkich gniazd abonenckich.
Ponadto, z uwagi na zaawansowanie skojarzonych instalacji antenowych, istnieje konieczność zamontowania konwentera z czterema wyjściami. Konwenter ten zwany quattro, dostarcza równocześnie sygnał z każdego pasma oraz w każdej polaryzacji.
Omawiane rozwiązanie pozwala na dostęp do audycji transmitowanych poprzez radioodbiornik, jak i telewizor w standardowym trybie analogowym, a po podłączeniu odpowiedniego tunera, również w powszechnym współcześnie systemie satelitarnym.
Co oferują instalacje antenowe ?
Dlaczego warto skorzystać z usług firmy SAT-SYSTEM ?
|