Pojęcia techniczne

CCTV

 • ICR - mechanicznie odsuwany filtr podczerwieni. Stosowany w kamerach Dzień-Noc. W trybie kolorowym filtr jest nasuwany przed przetwornik aby odciąć dopływ światła w podczerwieni które fałszuje barwy.
 • OSD - wyświetlanie menu na ekranie, alternatywą są przełączniki poszczególnych funkcji na tylnym panelu kamery.
 • ATW (Auto Tracing White Balance) - automatyczne trasowanie bieli - funkcja kamer kolorowych, w których kamera cały czas monitoruje światło i dostosowuje kolor, aby utrzymać białe obszary. Kamery z tą funkcją automatycznie dostosowują ustawienia koloru w celu osiągnięcia jednolitej jakości w białych obszarach obrazu.
 • AWB - kolor biały kolor jest wykrywany i balansowany automatycznie, status ustawienia jest zapisany w momencie włączenia tej funkcji. Jest odpowiedni dla środowiska o niewielkich zmianach temperatury oświetlenia.
 • Anti-Cr (Anti-color rolling) - funkcja redukuje problem "falowania" kolorów przy oświetleniu fluorescencyjnym i zasilaniu kamery napięciem stałym.
 • AWC - zapamiętanie przez kamerę wzorcowego białego przedmiotu. Gdy warunki oświetlenia ulegną zmianie należy przeprowadzić kolejną kalibrację.
 • AGC (Automatic Gain Control) - automatyczna regulacja wzmocnienia, utrzymuje stały poziom sygnału wyjściowego zwiększając tym samym odstęp sygnał–szum, obraz jest bardziej wyraźny lecz traci na naturalności. Wyłączenie powoduje poprawę naturalności, ale zwiększenie zaszumienia.
 • EE/AI (Electronic Shutter) - automatyczna migawka. W trybie EE, elektroniczna migawka zapewnia dostosowanie czasu naświetlania przetwornika do intensywności oświetlenia. W trybie AI migawka ustawiona jest na stałą ekspozycję (1/60 s), a poziom natężenia światła regulowany jest przez obiektyw z automatyczną przesłoną (Auto Iris).
 • BLC (Backlight Compensation) - kontrola światła wstecznego - automatycznie dostosowuje wyrównanie jasnego światła tak aby dać więcej szczegółów na ciemnych obszarach obrazu. Dobrym przykładem może być skupienie się na szczegółach twarzy osoby, która oświetlona jest światłem słonecznym z tyłu.
 • HLC - Zasłonięcie prześwietlonych punktów na obrazie.
 • Strefy prywatności - zasłonięte obszary na obrazie.
 • AES (Auto Electronic Shutter) - automatyczna elektroniczna migawka - system ten stosowany jest najczęściej w kamerze w celu dostosowania zmian oświetlenia bez użycia obiektywu auto - iris.
 • DNR (Digital Noise Reduction) - cyfrowa redukcja szumów - to system, który z łatwością zmniejsza przypadkowy, jak i również stały szum, tym samym zapewnia wysoki stosunek sygnału do szumu. DNR w wersji 3D porównuje klatkę obrazu do następującej po niej. Jeśli w rezultacie tej analizy znajdzie różnicę pomiędzy obrazami wynikającą z zakłóceń o charakterze szumowym, to usuwa mikroskopijne fragmenty, zastępując je punktami z klatki o lepszej jakości.
 • Sense-Up - zwiększenie czułości kamery poprzez spowolnienie pracy migawki. Kamery z tą funkcją sprawdzają się w pracy przy bardzo słabym oświetleniu, co jest przydatne zwłaszcza podczas monitorowania w nocy.
 • Synchronizacja pracy kamery - wewnętrzna z własnego generatora, zewnętrzna z linią zasilającą. Synchronizacja zewnętrzna pozwala na synchronizację obrazów z wielu kamer bez użycia dodatkowego sygnału generatora

GSM

GSM (Global System for Mobile Communications) - najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej, odpowiada za transmisję głosu, SMS-ów w technologii 2G

CSD (CircuitSwitched Data) - umożliwia korzystanie z Internetu z prędkością do 9,6 kb/s

HSCSD (High SpeedCircuitSwitched Data) - możliwia korzystanie z Internetu z prędkością do 57,6 kb/s

GPRS (General Packet Radio Service) - Technologia 2.5G. - Umożliwia korzystanie z Internetu z prędkością do 53,6 kb/s

CDMA (CodeDivisionMultiple Access) - umożliwia korzystanie z Internetu z dużą odpornością na zakłócenia

EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) - echnologia 2.75G - Umożliwia korzystanie z Internetu z prędkością do 384 kb/s lub 2 Mb/s w niektórych obszarach

UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) - echnologia 3G - Umożliwia korzystanie z Internetu z prędkością do 384 kb/s lub 2 Mb/s w niektórych obszarach

HSPA (HSDPA i HSUPA) - High-SpeedPacket Access" ("High SpeedDownlinkPacket Access" i "High SpeedUplinkPacket Access") - Umożliwia korzystanie z Internetu z prędkością do do 7,2 Mb/s

HSPA Evolution (HSPA+), "High-SpeedPacket Access Evolution" - Technologia 3.75G . Umożliwia korzystanie z Internetu z prędkością do do 21 Mb/s

Od 2006 r. sieci UMTS w wielu krajach, które były lub są w trakcie modernizacji jest z High Speed ??DownlinkPacket Access (HSDPA), czasami jako 3.5G . Obecnie HSDPA umożliwia downlink szybkości transmisji do 21 Mbit / s. Postępują również prace nad poprawą szybkości transferu uplink z High-Speed ??UplinkPacket Access (HSUPA). Długoterminowym, 3GPP Long Term Evolution projektu planuje przenieść UMTS 4G prędkościach 100 Mbit / s down i 50 Mbit / s, przy użyciu nowej generacji technologii lotniczych interfejs oparty na Orthogonal-DivisionMultiplexing częstotliwości.